Miami Heat câștigă Meciul 1 din finala Conferinței Est

Miami Heat au câștigat Meciul 1 al finalei Conferinței Est din playofful NBA 2022. Gruparea din Florida a depășit Boston Celtics, scor 118-107.

Oaspeții au câștigat trei din cele patru secvențe de joc, dar echipa gazdă a obținut victoria. Acest lucru se datorează celor consemnate în sfertul al 3-lea. Atunci, Heat au realizat un parțial de 39-14!

Jimmy Butler a impresionat cu 41 puncte, având 12/19 la aruncările din acțiune și 17/18 la linia de pedeapsă. El a reușit 17 puncte în sfertul 3. Acesta a adăugat 9 recuperări, 5 pase decisive, 4 intercepții și 3 capace cu 2 mingi pierdute în 41 minute de joc.

Tyler Herro a venit cu 18 puncte, 8 recuperări de pe bancă. Alți trei jucători de la Miami au atins sau depășit borna 10. Jayson Tatum a replicat cu 29 puncte, 8 recuperări, 6 pase decisive, 4 intercepții, dar a pierdut 7 posesii. Jaylen Brown a adăugat 24 puncte, 10 recuperări pentru verzi.

Scorul general este de 1-0. Miami găzduiește și Meciul 2 în seria care se desfășoară pe sistemul cel mai bun din șapte partide.