Matei Roșu: „Mă bucură foarte mult faptul că am reînceput antrenamentele”

Matei Roșu este un tânăr practicant al jocului de baschet. Născut pe 6 aprilie 2007, el a început să joace încă de la vârsta de 8 ani.

Matei a deprins tainele jocului de baschet alături de Alpha București, acolo unde a evoluat între 2015 și 2019. Vara trecută s-a alăturat echipei Leii București.

Înalt de 1.84 metri, Matei Roșu a izbutit câteva rezultate remarcabile. Aici se pot enumera locul 1 la 1×1 MBA Camp, respectiv locul 3 la concursul de aruncări al MBA Camp. În sezonul 2019/20, alături de Leii București, a obținut calificarea la turneul final al Campionatului Național U14 masculin.

Am discutat cu Matei despre pașii făcuți până în prezent în baschet, dar și despre ambiițiile sale, cum îmbină sportul cu școala și așa mai departe.

Când ai început baschetul? Ai practicat și alte sporturi?

Am început să practic acest sport minunat la clubul Alpha București. Am mai făcut înot, timp de 4 ani, dar baschetul m-a atras mai mult.

Cum a fost acest sezon din punctul tău de vedere?

Consider că sezonul competițional 2019/20 a fost unul destul de bun la ambele categorii la care joc. Așa cum e în sport, mereu există loc de mai bine. Sunt sigur că mai multă atenție ne-ar fi ajutat să obținem mai multe victorii. E regretabil faptul că sezonul a fost anulat. Acum, ceea ce îmi doresc enorm este ca turneul final să aibă loc deoarece avem șansa de a obține o medalie.

Care sunt cele mai frumoase amintiri pe care le ai în baschet?

Cele mai frumoase momente petrecute pe teren sunt turneul final de la Mangalia, respectiv cel de la Costinești. Sunt sigur că baschetul îmi va oferi multe alte momente minunate în continuare.

Ce îți dorești pentru viitor?

Muncesc și îmi doresc foarte mult să devin un jucător de baschet profesionist. Știu că nu e ușor, dar voi da ce am mai bun pentru a ajunge acolo.

Ce faci în afara terenului de baschet?

Îmi place să petrec timpul liber prin a mă juca jocuri video, cum ar fi NBA 2K20. Îmi place, de asemenea, să ies afară cu prietenii și să călătoresc.

Care este jucătorul tău favorit și de ce?

Îmi place foarte mult de LeBron James datorită perseverenței lui și a faptului că a adus un campionat echipei Cleveland Cavaliers.

Care este visul tău cel mai mare?

Ca orice alt copil de vârsta mea, visul cel mai mare e de ajunge în Euroligă sau NBA.

Cum îmbini orele de școală cu cele de baschet?

Studiez la Liceul Teoretic „Marin Preda”, București. Încerc să rămân foarte concentrat asupra învățatului și a baschetului. Am parte de ore pe timpul zilei, iar seara merg la antrenament.

Cum te descurci în această perioadă? Ce mesaj ai pentru tinerii pasionați de baschet?

A fost o perioadă grea și încă este, dar eu mă descurc cât se poate de ok. Mă bucură foarte mult faptul că am reînceput antrenamentele. Mesajul meu pentru tinerii pasionați de acest sport e unul simplu. Trebuie să dea totul la antrenamente pentru a evolua!