Luca Colceag pleacă în SUA

Luca Colceag se desparte de U-BT Cluj-Napoca după un singur sezon. El pleacă în Statele Unite ale Americii din postura de campion al României.

Baschetbalistul român a înregistrat 38 apariții în Liga Națională pe parcursul sezonului 2021/22 și a avut medii statistice de 4.4 puncte, 2.7 recuperări și 1.0 pase decisive în aproximativ 17 minute pe meci, respectiv 10.6 puncte, 2.8 recuperări și 0.8 intercepții în aproape 25 minute pe partidă în Cupa României.

Originar din București, Colceag evoluează cu precădere la poziția 3. El urmează să aniverseze 19 ani peste aproximativ trei săptămâni.

Cariera lui Colceag la nivel de seniori a demarat alături de CSO Voluntari, formație pentru care a evoluat între 2019 și 2021. El a jucat opt meciuri în Liga Națională, unul în Cupa României și 12 în Liga 1 pentru formația ilfoveană. De altfel, el a câștigat Cupa României alături de Voluntari în sezonul 2020/21.

Următoarea destinație a lui Colceag este Montana State University. El va evolua, așadar în NCAA din sezonul competițional 2022/23, urmând totodată să studieze la amintita școală universitară.