Lotul României pentru deplasarea din Cipru

Federația Română de Baschet a dat publicității lotul cu care echipa națională de baschet masculin a României se va deplasa în Cipru pentru primul meci din faza a 3-a a precalificărilor FIBA EuroBasket 2021. Efectivul de jucători este identic cu cel care a participat la turneul de pregătire din Italia, în urmăc cu câteva zile.

Antrenorul Tudor Costescu va miza în Cipru pe următorii sportivi:

Fundași – Giordan WATSON, Lucas TOHATAN, Radu VIRNA, Mirel DRAGOSTE, Tudor GHEORGHE
Extreme – Radu PALICIUC, Bogdan NICOLESCU
Pivoți – Iulian ORBEANU, Bogdan POPA, Alexandru OLAH, Emanuel CATE, Bogdan TIBIRNA

Staff-ul tehnic este format din Tudor Costescu (antrenor principal), Nenad Markovic (antrenor secund), Liviu Dumitru (antrenor – pregatire fizica), Adrian Resteman (kinetoterapeut), Csaba Mott (maseur), Marius Toma (team manager) și Constantin Ioan (antrenor coordonator FRB).

Programul României în această campanie:

7 august 2019 – Cipru vs ROMANIA (ora 19:00, in direct pe canalul de youtube al FIBA)
10 august 2019 – ROMANIA vs Slovacia (Ploiesti, ora 19:00, in direct pe DIGI SPORT)
17 august 2019 – ROMANIA vs Cipru (Ploiesti, ora 19:00, in direct pe DIGI SPORT)
21 august 2019 – Slovacia vs ROMANIA (Bratislava, ora 19:00, in direct pe canalul de youtube al FIBA)

Prima clasată în această grupă avansează în calificările FIBA EuroBasket 2021. Aici oponenți ar urma să fie Spania, Polonia și Israel.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.