Los Angeles Lakers opresc o serie de cinci înfrângeri

Patru jucători de la Los Angeles Lakers au înscris cel puțin 24 puncte fiecare în confruntarea cu Houston Rockets din sezonul regulat al NBA – ediția 2021/22. Californienii au învins cu scorul de 132-123, în cursul serii de marți (28.12).

LeBron James și Russell Westbrook au realizat câte un triple-double pentru a opri seria de cinci înfrângeri a lui Lakers. Echipa din Los Angeles a marcat cel puțin 30 puncte în fiecare sfert.

În 39 minute de joc, LeBron a avut 32 puncte, 11 recuperări și 11 pase decisive. Russ a adăugat 24 puncte, 12 recuperări și 10 pase decisive. De asemenea, Malik Monk a terminat cu 25 puncte, iar Carmelo Anthony a venit de pe bancă cu 24 puncte și 9 recuperări. Cei doi din urmă au adăugat câte 2 capace fiecare.

De cealaltă parte, șapte jucători de la Houston au depășit borna 10 la puncte marcate. Principalul realizator a fost debutantul Jalen Green, autor a 24 puncte, 4 pase decisive.

Anthony Davis a absentat și de această dată din angrenajul campioanei NBA 2020.

Los Angeles Lakers au 17-18 la general și se situează pe locul 7 în Conferința Vest. În schimb, Houston Rockets au ajuns la 10-25, ocupând ultimul loc în conferință.