Landstede Hammers au câștigat ultimul meci din presezon

Landstede Hammers au încheiat presezonul cu o victorie. Noua echipă a lui Dragoș Diculescu a învins potențialul adversar al lui CSO Voluntari în preliminariile FIBA Europe Cup, Donar Groningen. Rezultatul final a fost de 79-77.

Partida a fost echilibrată. S-au consemnat zece schimbări la conducere și patru situații de egalitate. Ambele echipe au avut inițiativa pe tabela de marcaj timp de câte 18 minute. Landstede conducea cu 22-20 la prima pauză, dar Donar a trecut în avantaj la jumătatea confruntării, scor 39-37. Situația s-a schimbat din nou la capătul secvenței a 3-a, când echipa lui Diculescu a revenit în avantaj, scor 60-58. Ecartul de o posesie s-a păstrat până la final.

Titularizat în angrenajul echipei învingătoare, Dragoș a avut o zi mai dificilă la finalizare. El a contabilizay 6 puncte, cu 2/9 din acțiune și 2/4 la linia de pedeapsă. Românul a adăugat 5 recuperări, 3 pase decisive și o intercepție. Diculescu a avut 6 la +/-.

Naba Echols a totalizat 24 puncte (6×3) și 6 pase decisive pentru învingători. Ralf de Pagter a adăugat 15 puncte, 7 recuperări și 5 pase decisive, iar Noah Dahlman a terminat cu 14 puncte, 7 recuperări. În replică, fostul jucător al lui CSU Sibiu, Marquis Addison a avut 20 puncte, 4 recuperări, iar Austin Luke a adăugat 16 puncte, 10 pase decisive pentru Donar.

Primul joc oficial pentru Dragoș Diculescu alături de Landstede Hammers este programat duminică (26.09), pe teren propriu. Adversar este Heroes Den Bosch, o altă echipă olandeză angrenată în cupele europene.