Kyndall Dykes a semnat în Polonia

Kyndall Dykes revine în Europa. Americanul tocmai a fost legitimat de Anwil Wlocklawek, din Polonia. Părțile au parafat un angajament pe o lună, perioadă în care Dykes va avea posibilitatea să joace atât în campionatul polonez, cât și în prima fază a FIBA Europe Cup, întrecere în care se va confrunta cu Sean Barnette și Fribourg Olympic.

Născut pe data de 12 noiembrie 1987, înalt de 1.92 metri și cântărind 90 kilograme, Dykes este un jucător de pozițiile 2-3. Acesta a jucat la nivel universitar pentru Navarro și New Orleans. El a absolvit universitatea din statul Louisiana în vara anului 2009, după ce a petrecut patru sezoane în NCAA.

Cariera profesionistă a lui Dykes a demarat în Maroc. Pe parcursul sezonului 2009/10, acesta a venit pentru prima dată în România, fiind legitimat de Marcel Țenter, la U-Mobitelco Cluj-Napoca. Ulterior a evoluat pentru Hoverla (Ucraina, 2012/13), Politekhnika Halchyna (Ucraina, 2013/14), Galil Gilboa (Israel, 2014/15), BC Mureș Tîrgu Mureș (2014/15), U-BT Cluj-Napoca (2015/17 și 2018/19), APU Udine (Italia, 2017/18), Beirut (Liban, 2019/20) respectiv Arka Gdynia (Polonia, 2020). El a semnat în Bahrain pe parcursul verii anului 2020, dar nu a ajuns să evolueze acolo.

Palmaresul lui Dykes cuprinde, între altele, două titluri de campion al României.

Reamintim că la Anwil Wlocklawek a evoluat în prima parte a acestui sezon americanul Garlon Green, legitimat de curând de către CSM CSU Oradea. De notat că echipa poloneză a făcut numeroase modificări în efectiv în ultima perioadă, incluzând legitimarea lui Curtis Jerrells, fost jucător în Euroligă. Totodată, Anwil a schimbat și antrenorul de curând.

Anwil Wlocklawek are 7-12 la general și se situează pe locul al 14-lea din totalul de 16 poziții în campionatul Poloniei.