Kris Richard a fost MVP-ul Meciului 2 al semifinalei campionatului din Polonia

Enea Zastal Zielona Gora s-a apropiat la un singur meci de finala campionatului din Polonia – ediția 2020/21. Echipa la care evoluează Kris Richard a învins Slask Wrocklaw, scor 87-76, în Meciul 2 al semifinalelor.

Partida s-a desfășurat miercuri (14.04), la Zielona Gora. Jocul a fost controlat de gazde, acestea desprinzându-se constant pe tabela de marcaj: 24-21, 17-12, 28-26, 18-17.

Titularizat în angrenajul echipei pregătite de către Zan Tabak, americano-românul Richard a fost de departe cel mai bun jucător al partidei. Kris a bifat 35 minute de joc, având 22 puncte, cu 9/10 la aruncările din acțiune și 0/1 la linia de pedeapsă. El a adăugat 8 pase decisive și 3 recuperări, cu 4 intercepții și 2 posesii pierdute pentru 33 la eficiență și 12 la +/-.

Rolands Freimanis și David Brembly au avut câte 14 puncte, iar Janis Berzins a adăugat 12 puncte pentru învingători. Kyle Gibson a replicat cu 22 puncte pentru Slask. De notat că Strahinja Jovanovic, fost jucător la Steaua București, a totalizat 20 puncte, 3 pase decisive și 3 intercepții în 30 minute de joc.

Scorul general este de 2-0. Se joacă pe sistemul cel mai bun din cinci partide. Seria se mută la Wrocklaw, acolo unde se dispută Meciul 3 pe 16 aprilie și eventualul Meci 4 o zi mai târziu.