Ironi Ness Ziona a pierdut ultimul meci susținut în 2019 (video)

Ironi Ness Ziona a pierdut ultimul meci disputat în anul 2019. Adversarul lui CSM CSU Oradea și U-BT Cluj-Napoca a pierdut pe teren propriu, scor 88-97, în duelul cu Maccabi Ashdod. Partida a avut loc luni (30.12).

Ashdod a câștigat primul act la diferență de șapte puncte, dar Ness Ziona a reacționat și s-a apropiat la 49-47 după 20 minute de joc. Ironi a preluat conducerea după pauză și s-a desprins la 70-65 cu zece minute rămase de disputat. Secvența decisivă a consemnat un parțial de 32-18 în favoarea oaspeților.

Corey Fisher a totalizat 18 puncte, Jeff Withey a adăugat 16 puncte, 8 recuperări, iar DaeQuan Cook a terminat cu 15 puncte pentru Ironi. În replică, LaDontae Henton a reușit 23 puncte, 5 recuperări, alți cinci jucători având peste zece puncte marcate pentru Maccabi Ashdod.

Ironi Ness Ziona a terminat anul 2019 cu un bilanț general de 6-6 în primul eșalon baschetbalistic al Israelului. Formația antrenată de Nadav Zilberstein se situează pe locul al 5-lea în ierarhia la zi a Superligii din Israel.

În primele opt zile ale noului an calendaristic, Ironi Ness Ziona va disputa trei meciuri oficiale. Este vorba despre două partide în competiția internă (cu Maccabi Haifa și Maccabi Tel-Aviv), după care va primi replica lui U-BT Cluj-Napoca, în etapa a 3-a din faza a 2-a a grupelor FIBA Europe Cup.