Fratele lui Jarrett Culver (Minnesota Timberwolves) a marcat 100 puncte într-un meci universitar

JJ Culver este al 2-lea jucător din istoria NAIA (National Association of Intercollegiate Athletics) – ligă universitară alternativă, înființată în 1940 și care organizează competiții sportive în 26 discipline – ce marchează 100 puncte într-un meci. Performanța s-a consemnat în cursul nopții de marți spre miercuri.

Culver este la cel de-al 4-lea sezon în competiție și este fratele mai mare al lui Jarrett Culver – debutantul Minnesotei Timberwolves. JJ a terminat cu 34/62 la aruncările din acțiune, incluzând aici 12/33 de la mare distanță. În plus, a avut 20/27 la linia de pedeapsă.

Wyaland Baptist, echipa la care evoluează JJ Culver a învins pe Southwestern Adventist, scor 124-60. Colegii amintitului jucător au avut 8/15 la aruncările din acțiune și 5/6 la linia de pedeapsă în acest meci.

Recordul absolut de puncte marcate într-un meci în istoria NAIA continuă să-i aparțină lui Clarence „Bevo” Francis. Acesta datează din 1954 și este de 113 puncte marcate într-un singur meci.

De notat că tot în 1954 s-a consemnat recordul absolut de puncte marcate într-un meci din NCAA Division 1. El a fost stabilit de Frank Selvy și este de 100 puncte.

Ultimul jucător care a atins borna 100 într-un meci de baschet universitar, indiferent de nivel a fost Jack Taylor, în 2013. El marcase 109 puncte, după ce cu un an înainte reușise 138 puncte.

Reamintim că recordul absolut de puncte marcate într-un meci din liga profesionistă nord-americană (NBA) îi aparține lui Wilt Chamberlain. Acesta a înscris 100 puncte pentru Philadelphia Warriors într-un meci cu New York Knicks, performanță stabilită în 1962.

De notat că în urmă cu aproximativ două săptămâni, Shane Larkin a stabilit noul record absolut de puncte marcate într-un meci din istoria modernă a Euroligii masculine. El a înscris 49 puncte în victoria lui Anadolu Efes Istanbul asupra germanilor de la Bayern Munchen.

Fratele lui JJ Culver, Jarrett, a fost ales cu opțiunea a 6-a în NBA Draft 2019. El a jucat pentru Texas Tech și a fost declarat cel mai bun jucător al conferinței Big 12. Jarrett Culver are medii de 9.2 puncte și 3.4 recuperări pe meci în sezonul de debut în NBA.