FIBA EuroBasket 2022 – Croația, Grecia și Bosnia s-au calificat la turneul final!

Trei echipe și-au asigurat calificarea la turneul final al Campionatului European de baschet masculin – ediția 2022 în urma meciurilor desfășurate duminică (29.11). Este vorba despre Croația – prima echipă cu patru victorii acumulate, respectiv Grecia și Bosnia&Herțegovina.

Croația a dispus de Suedia cu scorul de 87-72. Pavle Marcinkovic a avut 20 puncte, 8 recuperări, 2 intercepții și un capac, iar Miro Bilan și Zeljko Sakic au adăugat câte 14 puncte, primul reușind 10 recuperări. Denzel Andersson a replicat cu 22 puncte, 8 recuperări pentru scandinavi.

Cealaltă partidă a rundei în Grupa D a consemnat victoria Turciei, scor 73-71, asupra Olandei. Shane Larkin a reușit 23 puncte, 9 pase decisive pentru formația învingătoare.

Astfel, Croația are 4-0 la general și este calificată la turneul final având în vedere că ocupanta locului 4 – cel care nu se califică – are o singură victorie cu două meciuri rămase de disputat. Olanda oculă locul 2 în Grupa D, cu 2-2 la general, iar Suedia și Turcia au 1-3.

În Grupa H s-a o confruntare echilibrată, fiind decisă după o repriză de prelungiri. Astfel, Grecia a revenit târziu și a depășit Bulgaria cu scorul de 84-78, după cinci minute suplimentare. Apoi, Bosnia&Herțegovina – cu Muhamed Pasalic în lot, dar neutilizat – a trecut de Letonia cu scorul de 79-73, controlând jocul în totalitate.

Prin urmare, Grecia și Bosnia au 3-1 la general și dețin avantajul confruntărilor directe cu Bulgaria și Letonia, acestea având 1-3 la general cu două etape rămase de disputat. Astfel, fruntașele grupei sunt deja calificate la turneul final.

• Marea Britanie (2-2, loc 2) vs Muntenegru (2-2, loc 3), scor 74-59

Ultimele meciuri din fereastra a 2-a în calificările FIBA EuroBasket 2022 se dispută luni (30.11) după următorul program: