Eșec pe teren propriu pentru echipa lui Dragoș Diculescu

Landstede Hammers au cedat pe teren propriu în confruntarea cu Donar Groningen din BNXT League – ediția 2021/22. Meciul a avut loc duminică (31.10), la Zwolle și s-a terminat cu scorul de 63-75.

Partida a avut două reprize diametral opuse. Prima a revenit gazdelor cu scorul de 30-24. Situația s-a schimbat radical în cea de-a 2-a jumătate, atunci când Donar a înscris 51 puncte și a încasat 33.

Dragoș Diculescu a fost titularizat la poziția 2 și a bifat 34 minute de joc. Compatriotul nostru a contribuit cu 16 puncte, fiind al 2-lea marcator al echipei sale. El a adăugat 3 recuperări, 3 pase decisive, 2 intercepții și a încheiat cu 14 la eficiență.

Noah Dahlman a reușit 19 puncte, 10 recuperări, iar Naba Echols a terminat cu 13 puncte, 4 pase decisive pentru Landstede.

În replică, Henry Caruso a avut 19 puncte pentru Donar. Alți patru jucători ai echipei învingătoare au marcat cel puțin zece puncte. Între aceștia s-a numărat și Marquis Addison. Fostul jucător al lui CSU Sibiu a totalizat (2/12 la aruncările din acțiune, 5/6 la libere), 8 recuperări, 6 pase decisive.

Landstede are 4-3 la general după acest meci, similar lui Donar.