Dragoș Mănescu, de la British School of Brussels la Real Betis Baloncesto

Dragoș Mănescu este noul jucător al Real Betis Academy. Născut în anul 2005, înalt de 1.93 metri, el a deprins tainele sportului în Belgia.

Potrivit IG Hoops, compania lui Ionuț Georgescu, care l-a recrutat și legitimat pe tânărul jucător român la academia Betis, Dragoș a practicat multiple discipline sportive în cadrul British School of Brussels – înot, fotbal, rugby și baschet – având calități atletice foarte bune.

A devenit jucător legitimat în 2018, la Royal Basketball Club Wezembeek Oppem și s-a pregătit individual alături de Ian Hanavan, fost jucător american cu pașaport belgian (Antwerp, Nymburk, Apoel), antrenor la Beijing Ducks (China) și, actualmente, la Phoenix Brussels. Mănescu vorbește trei limbi străine și performează remarcabil în plan academic.

Dragoș va fi legitimat la echipa U18 a lui Real Betis Baloncesto, fiind cu un an mai mic decât limita de vârstă admisă la această categorie în sezonul 2021/22. De asemenea, el va face parte din lotul de seniori cu care va evolua la nivel local și regional în sezonul de tranziție la baschetul iberic.

Mănescu este primul reprezentant al generației 2005 legitimat la Real Betis Academy dintre jucătorii români. În ultimele două veri, prin intermediul IG Hoops, au fost recrutați următorii sportivi:

• Născut 2004 – David Antonescu, Vlad Stoiculescu
  • Născut 2006 – Andreas Blidaru, Anastasios Bondoc
  • Născut 2007 – Iaroslav Fraseniuc

De asemenea, britanicul Jemar Willock, născut în anul 2006, a fost recrutat în cadrul Real betis Baloncesto Academy prin intermediul IG Hoops. El a beneficiat de pregătire în Dubai, sub comanda românilor Marian Arărău și Levente Szijarto.