Dragoș Diculescu a fost cel mai bun marcator al lui Landstede în amicalul cu PS Lille

Landstede Hammers au disputat un nou joc în presezon. Batavii au remizat cu PS Lille, din liga a 2-a în Franța. Confruntarea desfășurată vineri (10.09), s-a încheiat cu scorul de 73-73.

Lille a început mai bine și s-a desprins la 35-19 în primele 20 minute de joc. Replica a venit în repriza secundă. Pe parcursul acesteia, noua echipă a lui Dragoș Diculescu a înscris 54 puncte și a anulat întreg deficitul pentru a restabili egalitatea. Cele două echipe au agreat să nu joace repriza suplimentară.

Titularizat la perimetru, Diculescu a bifat 33 minute de joc, perioadă în care a avut 18 puncte, fiind principalul marcator al echipei. El a terminat cu 6/16 la aruncările din acțiune, incluzând patru triple. A adăugat 6 recuperări și 2 pase decisive pentru 12 la eficiență.

Noah Dahlman a adăugat 16 puncte, 14 recuperări, iar Ralf De Pagter a reușit 16 puncte pentru Landstede. În replică, Thomas Hieu-Courtouis a avut 12 puncte pentru Lille.