Dinamo CSȘ Nr. 6 București a triumfat la U16 Masculin

Dinamo CSȘ Nr. 6 București a câștigat Turneul Național U16 Masculin – ediția 2020, la Ploiești. În finala competiției, desfășurată marți (15.09), echipa antrenată de Victor David și Nicoleta Constantin a trecut de Laguna București (dublă campioană cu această generație), scor 56-36.

Partida a demarat favorabil Lagunei. Aceasta s-a apărat eficient și a oprit tranziția echipei adverse. Ce-i drept, echipele au intrat devreme în penalizare, scorul fiind atunci 1-1! Au urmat momente de joc foarte bune pentru Laguna, echipă ce s-a desprins pe tabela de marcaj, scor 16-3, profitând de imprecizia la linia de pedeapsă a celor de la Dinamo CSȘ Nr. 6, dar și de faptul că această grupare nu a găsit ritmul de joc din meciurile precedente. Elevii lui Victor David au reacționat pe finalul secvenței și au strâns la 16-11.

Parțialul alb-roșiilor s-a prelungit până la 12-0, astfel încât diferența pe tabela de marcaj a coborât la un singur punct. Laguna a oprit într-un final seria negativă și a reușit să se mențină la conducere pentru scurt timp. Dinamo CSȘ Nr. 6 a terminat mai bine repriza, revenind la consacratul joc de alergare, marcând ultimele 12 puncte și a trecut în avantaj, scor 31-22, consemnat la jumătatea partidei.

Repriza a 2-a a demarat favorabil echipei aflate în avantaj. Diferența a trecut de zece și chiar 20 lungimi, Dinamo CSȘ Nr. 6 îmbinând acțiunile pe tranziție cu câteva reușite pe jocul 5 la 5. În plus, această echipă și-a rezolvat și problemele la linia de pedeapsă, consemnate în debutul acestei partide. Scorul la intrarea în secvența decisivă era de 49-26. Elevii lui Cosmin Barbu nu au reușit să schimbe situația în ultimele zece minute de joc.

Recapitulăm campioanele la generația 2004

• U16 (2020) – Dinamo CSȘ Nr. 6 București
  • U15 (2019) – CS Otopeni
  • U14 (2018) – Laguna București
  • U13 (2017) – Dinamo CSȘ Nr. 6 București
  • U12 (2016) – Laguna București

Laguna obține, așadar, a 4-a medalie cu această generație. Are două titluri naționale, respectiv un bronz la U13.

Dinamo CSȘ Nr. 6 obține cea de-a 4-a medalie consecutivă cu această generație. Are un titlu național la U13, un argint la U15, respectiv un bronz la U14.

De notat că a fost prima finală națională între Laguna și Dinamo CSȘ Nr. 6, ambele având câte două titluri câștigate la generația 2004.

În finala mică, U-BT Cluj-Napoca a depășit Leii București, scor 72-65, cucerind astfel medaliile de bronz.

Clasamentul Final U16 Masculin (Generația 2004)