Dinamo București s-a clasat pe podium la turneul EYBL Junior organizat la Sala Horia Demian

Dinamo București s-a clasat pe locul al 2-lea, iar U-BT Cluj-Napoca pe locul al 5-lea la turneul EYBL Junior (U20) organizat la Sala Horia Demian din Cluj-Napoca în perioada 22-25 noiembrie anul curent. Competiția a fost destinată sportivilor născuți după 1 ianuarie 2002.

În cursul zilei de joi (25.11) s-au disputat meciurile de clasament. Este vorba despre partida pentru locul 5, cea în care U-BT Cluj-Napoca a învins MAFC Budapesta, scor 59-55. Pe sferturi: 14-9, 16-15, 12-20, 17-21.

Modibo Diaby a totalizat 17 puncte, 20 recuperări, iar Toma Lungoci a adăugat 13 puncte pentru U-BT. Amintim că echipa clujeană a fost lipsită de Ștefan Grasu și Luca Colceag la acest turneu. Chiar și așa, ardelenii, conduși de Horia Pascu, au repurtat trei victorii din patru partide disputate și s-au clasat pe locul al 3-lea din opt participante.

În finala întrecerii, tot joi, Dinamo București a fost învinsă de BC Napoli, scor 56-83. Pe sferturi: 15-32, 14-24, 14-13, respectiv 13-14. Așa cum indică scorul, partida a fost decisă încă din prima jumătate, atunci când italienii s-au desprins la 56-29.

Alexandru Cochelea a totalizat 13 puncte, 8 recuperări. De notat că jucători de bază, precum David Pătru, Vlad Cozea, Sasha Son sau Luca Cârstea au avut minute de joc substanțial reduse față de precedentele trei partide. Dinamo, antrenată de Victor David, câștigase primele trei partide disputate, clasându-se pe primul loc în grupa din care a făcut parte.

Cel de-al 2-lea turneu din Grupa A în EYBL Junior – ediția 2021/22 se va desfășura la Levice (Slovacia), între 3-6 februarie 2022.