Debut cu victorie pentru Sepsi Sfântu Gheorghe în Finala LNBF

Sepsi Sfântu Gheorghe a debutat cu victorie în Finala Ligii Naționale de Baschet feminin – ediția 2021/22. Campioana en-titre a dispus de FCC Baschet UAV Arad cu scorul de 76-61, în meciul de deschidere al luptei pentru trofeu, disputat miercuri (20.04), la Sepsi Arena.

În fața a peste 1.000 fani, covăsnencele au dominat jocul, câștigând 3 sferturi. Arădencele au încercat revenirea pe tabelă în actul al treilea, pe care și l-au adjudecat la o diferență considerabilă. Scor pe sferturi: 24-10, 24-17, 11-22, 17-12.

Sepsi a avut 9 marcatoare, principala realizatoare fiind Brianna Fraser, cu 19 puncte, 16 recuperări (7 ofensive), 2 pase decisive, 2 intercepții și 27 la eficiență. Daniel Raber a terminat cu 13 puncte, 15 recuperări și 26 la eficiență, Britney Jones a bifat 15 puncte, iar Alina Podar a adăugat 8 puncte pentru învingătoare. În replică, pentru Arad, Andreona Keys a avut 17 puncte, 8 recuperări și 6 pase decisive, alte două jucătoare având cel puțin 14 puncte marcate.

Sepsi a fost mai precisă la aruncări (FG% – 41-39, FT% – 69-65), a recuperat (48-36) și a pasat mai mult (19-16), a pierdut mai puține posesii (13-14), singurele capitole statistice dominate de Arad fiind cele ale capacelor (3-0) și intercepțiilor (8-6).

Meciul 2 al finalei este programat joi (21.04), cu începere de la ora 19:00, în direct pe canalul youtube al Federației Române de Baschet. Ultimul act se joacă pe sistemul cel mai bun din cinci meciuri.

În deschiderea finalei mici LNBF, CSM Satu Mare a învins pe Academia Phoenix CSU Simona Halep Constanța cu scorul de 65-52. Se joacă pe sistemul cel mai bun din trei meciuri.