Cupa României Masculin – ediția 2020/21: CSM Miercurea Ciuc a fost repartizată în Grupa B

CSM Miercurea Ciuc a fost repartizată în Grupa B a Cupei României la baschet masculin – ediția 2020/21. Formația harghiteană a fost repartizată în această grupă prin tragere la sorți, luni (28.09), după ce U-BT Cluj-Napoca nu s-a calificat în grupele Basketball Champions League, fiind astfel înscrisă în postură de cap de serie în Grupa A a Cupei României.

Tragere la sorți pentru repartizarea echipei CSM Miercurea Ciuc într-una din grupele #CRBM

Publicată de Federatia Romana de Baschet pe Luni, 28 septembrie 2020

Dacă Clujul s-ar fi calificat în grupele BCL, atunci Miercurea Ciuc i-ar fi luat locul în Grupa A pentru a se forma trei grupe de câte patru echipe. U-BT Cluj-Napoca va juca însă din prima fază a competiției, astfel încât Cupa României va reuni un număr de 13 echipe la start.

Iată configurația celor trei grupe:

– Grupa A – U-BT Cluj-Napoca, Dinamo Știința București, BCMU FC Argeș Pitești, CSM Galați
– Grupa B – CSM Oradea, Steaua București, SCM Craiova, Athletic Constanta, CSM Miercurea Ciuc
– Grupa C – BC CSU Sibiu, SCM Timisoara, CSO Voluntari, CSM Târgu-Jiu

Competiția demarează pe 17 octombrie anul curent. Faza grupelor se va desfășura pe sistemul fiecare cu fiecare în cadrul unui turneu. Grupele A și C se vor juca până pe 20 octombrie, iar Grupa B se va disputa până pe 21 octombrie.