Cu Jukka Toijala la timonă, Estonia învinge în Germania

Estonia a obținut o victorie surprinzătoare în deplasare în runda inaugurală a calificărilor FIBA Basketball World Cup 2023. Echipa antrenată de finlandezul Jukka Toijala a învins Germania, în deplasare, scor 69-66.

Balticii s-au impus la capătul unei partide aprig disputate, în cadrul căreia s-au împărțit momentele de superioritate. Estonia a fost superioară în repriza secundă, reușind un parțial de 39-32 în ultimele 20 minute de joc efectiv.

Kaspar Treier a reușit 15 puncte, 4 recuperări, Kristian Kullamae a adăugat 15 puncte, 7 recuperări, iar Siim-Sander Vene a încheiat cu 14 puncte, 5 recuperări pentru învingători. În replică, Christian Sengfelder a reușit 21 puncte, 8 recuperări și 2 intercepții pentru germani.

Amintim că Jukka Toijala a fost antrenorul echipei CSM Steaua EximBank București.

În celălalt meci din Grupa D, Israel a depășit Polonia, scor 69-61.