CSO Voluntari a câștigat Meciul 2 al finalei Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2021/22. Ilfovenii au învins pe terenul lui U-BT Cluj-Napoca, scor 74-69. Este primul eșec pe teren propriu în actuala ediție de campionat pentru ardeleni. La meciul desfășurat în BT Arena au asistat aproape 6.000 spectatori.

Partida a demarat favorabil echipei gazdă, cea care a marcat primele șapte puncte. Ilfovenii au reacționat cu un parțial de 17-2 în condițiile în care niciuna dintre protagoniste nu a efectuat modificări în efectivul aflat pe parchet. Avantajul oaspeților a urcat la peste zece lungimi în minutul 8, scor 25-12. Între timp, Stefan Bircevic a avut un gest de nervozitate la adresa colegului său de echipă, Luca Colceag. Sârbul a fost admonestat aspru de către antrenorul Mihai Silvășan pentru această reacție, însă clujenii au gestionat acest moment. CSO Voluntari a terminat secvența inaugurală în control pe tabela de marcaj, scor 30-18.

Clujul nu a marcat din acțiune în primele șase minute din sfertul al 2-lea. Nici echipa din Voluntari nu a strălucit în atac, dar a reușit să se desprindă la un nou maxim, de 19 lungimi. A fost un sfert al 2-lea extrem de modest din punct de vedere al realizărilor ofensive. U-BT a înscris primul coș din acțiune la jumătatea celui de-al 7-lea minut. Patrick Richard a adus un rarisim coș de trei puncte echipei gazdă în ultimul minut al reprizei, însă CSO Voluntari a plecat în avantaj important la vestiare, scor 46-33.

Sfertul 3 a consemnat noi probleme în ofensivă de ambele părți. S-a marcat câte un coș din acțiune de ambele părți în primele patru minute ale reprizei a 2-a. Voluntari a avut noi probleme la linia de pedeapsă, dar a continuat să se mențină în avantaj. Clujul a redus deficitul la mai puțin de zece puncte la jumătatea acestei perioade de joc. Defensiva gazdelor a fost mai eficientă, aceasta ajutând la echilibrarea situației pe tabela de marcaj. Scorul după 30 minute de joc a fost de 61-52 în favoarea ilfovenilor.

Gazdele au dominat copios lupta la recuperare ofensivă, dar finalizarea a lăsat mult de dorit. Tabela de marcaj nu s-a modificat în primele trei minute ale sfertului 4. Vizitatorii au continuat să irosească șanse de la linia de pedeapsă cu jucători recunoscuți pentru precizie la acest procedeu. Nici U-BT nu a strălucit la acest capitol, dar a plătit tribut prin jucătorii cunoscuți cu probleme la acest capitol. Ousmane Barro a marcat un coș cu fault după o rarisimă recuperare ofensivă a oaspeților, iar ecartul a trecut din nou de zece lungimi.

Tensiunea a depășit anumite limite. Nervii și protestele au depășit cu mult nivelul baschetului. Andrija Stipanovic a fost finalmente eliminat după proteste și o reacție prin care nu și-a ajutat echipa. Clujenii au redus deficitul la șapte puncte cu trei minute și jumătate înainte de final. Vasiliauskas, un creator de excepție, și-a arătat limitele în mismatch de două ori consecutiv. Dustin Hogue a transformat de la linia de pedeapsă pentru a strânge la cinci puncte. Patrick Richard a strâns la o singură posesie cu o acțiune în care a provocat eliminarea lui Eric Thompson. De cealaltă parte, Vasiliauskas a mai ratat o dată de la linia de pedeapsă.

Vlad Moldoveanu a izbutit 16 puncte, 9 recuperări, 4 pase decisive, Eric Thompson a adăugat 16 puncte, Sarunas Vasiliauskas a terminat cu 13 puncte, 6 pase decisive, Toddrick Gotcher a terminat cu 10 puncte, 5 recuperăripentru învingători. De cealaltă parte, Patrick Richard a reușit 21 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive, iar Dustin Hogue a adăugat 11 puncte, 9 recuperări pentru U-BT Cluj-Napoca.

A fost unul dintre cele mai fragmentate și lungi meciuri din actuala ediție de campionat. Durata acestuia a fost de aproximativ două ore și zece minute.

Karel Guzman a absentat din angrenajul lui U-BT Cluj-Napoca. Cubanezul a înregistrat cea de-a 4-a partidă consecutivă în care nu evoluează.

Scorul general a devenit 1-1. Finala se joacă pe sistemul cel mai bun din cinci meciuri.

Finala se mută la Voluntari. Meciul 3 are loc marți (31.05), ora 20:00, la Sala Sporturilor Gabriela Szabo, fiind transmis în direct la TV pe DigiSport și PrimaSport, respectiv online pe FRB TV (YouTube).

Un răspuns la „CSO Voluntari reacționează și reușește breakul în finala Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2021/22”