CSM Ploiești învinge la Focșani după prelungiri

CSM Ploiești a recuperat un deficit de 12 puncte și a obținut cea de-a 4-a victorie stagională. Echipa prahoveană s-a impus pe terenul lui CSM Focșani, scor 86-84, în deschiderea etapei a 5-a din sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – ediția 2021/22.

Prahovenii au marcat primul coș al partidei însă echipa gazdă a preluat inițiativa pe tabela de marcaj. Focșănenii au fost superiori pe tot parcursul primei secvențe, una pe care au încheiat-o fără posesie pierdută și cu un procentaj de 75% la aruncările de două puncte. Echipa antrenată de Mihai Petruț conducea cu scorul de 23-16 la capătul secvenței inaugurale.

Sfertul al 2-lea a consemnat revirimentul formației antrenată de Mihai Popa. Prahovenii au redus din deficit și s-au apropiat în mai multe rânduri la o singură posesie pe tabela de marcaj. Focșani a reacționat și a găsit resurse de a rămâne în avantaj. Astfel, după 20 minute de joc scorul era de 36-34.

Repriza secundă a început cu un parțial de 14-4 în favoarea gazdelor. Astfel, avantajul maxim al focșănenilor a ajuns la 12 puncte. Oaspeții au marcat apoi nouă puncte în succesiune pentru a se apropia din nou la o posesie. De aici s-a mers cap la cap, gazdele fiind sancționate cu un fault tehnic pe finalul secvenței a 3-a. Kwame Vaughn a înscris libera aferentă pentru a strânge la 58-56.

Matija Milin a înscris un coș de două puncte prin care a adus pe CSM Ploiești în avantaj, scor 62-61. Echilibrul s-a păstrat pe tabela de marcaj, Henri Wade Chatman marcând un coș de trei puncte prin care a egalat situația la 70 cu două minute și jumătate înainte de final, după care Justin Baker a schimbat situația la conducere. Replicat a venit de la Andrej Magdevski și Vlad Negoițescu. Spectacolul a continuat, tripla lui Wade Chatman restabilind egalitatea la 76.

Runda suplimentară a fost la fel de echilibrată. Echipele s-au succedat la conducere pe tabela de marcaj. Liberele lui Pavle Reljic au fost urmate de reușita lui Wade Chatman pentru a duce pe CSM Focșani la trei puncte în față. Ploieștiul a reacționat și a revenit la conducere la jumătatea penultimului minut de joc. Gazdele nu au mai punctat până la finalul jocului, astfel încât prahovenii au obținut victoria.

Earl Watson a totalizat 17 puncte, 6 recuperări, 3 intercepții, Kwame Vaughn a adăugat 16 puncte, 5 pase decisive, iar Christian Chițu a terminat cu 13 puncte, 6 recuperări pentru învingători. Alți doi jucători de la CSM Ploiești au depășit borna zece la puncte marcate.

În replică, Henri Wade Chatman a izbutit 24 puncte, 5 pase decisive, Justin Baker a avut 22 puncte, 7 recuperări, Pavle Reljic a adăugat 16 puncte, 7 recuperări și 7 pase decisive, iar Aliaksandar Pustahvar a bifat 12 puncte pentru CSM Focșani.

CSM Ploiești are 4-1 la general după ce a obținut cea de-a 2-a victorie în deplasare în prelungiri. Anterior, prahovenii au învins la Galați în condiții asemănătoare. Ei au 3-0 la meciurile disputate în deplasare. În schimb, CSM Focșani a ajuns la 1-4.