CSM Ploiești bifează cea de-a noua victorie stagională

CSM Petrolul Ploiești a învins pe CSM Miercurea Ciuc, într-un meci restant din cadrul etapei a 18-a în sezonul regulat LNBM. Partida disputată la Sala Olimpia în cursul zilei de miercuri (09.03) s-a încheiat cu scorul de 79-65. Pe sferturi: 26-16, 16-19, 18-7, 19-23.

Jocul a fost controlat în totalitate de băieții lui Mihai Popa. Ploieștiul a marcat 40 puncte în primele 15 minute, reușind să își mențină un avantaj considerabil până la final.

Pentru prahoveni, Earl Watson a avut 15 puncte și 12 recuperări, Christian Chițu a totalizat 14 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive, iar Deion Hammond a contribuit cu 12 puncte și 7 recuperări. În replică, pentru Miercurea Ciuc, Lock Lam a avut 18 puncte și 12 recuperări.

Din punct de vedere statistic, gazdele au avut cifre superioare. De notat că ambele formații au avut procentajele sub 40% la aruncările din acțiune (38%-39%).

În urma acestui rezultat, CSM Ploiești ajunge la un bilanț de 9 victorii și 11 înfrângeri, având 2 meciuri mai puțin disputate. CSM Miercurea Ciuc ajunge la 4/17, având o serie de 4 înfrângeri consecutive și un meci mai puțin jucat.