CSM Galați obține a 3-a victorie consecutivă în deplasare

CSM Galați a obținut cea de-a 3-a victorie consecutivă în deplasare în Liga Națională de baschet masculin – ediția 2022/23. Formația antrenată de Florin Nini a câștigat pe terenul lui CSM Focșani, scor 89-73.

Prima repriză a fost aprig disputată și a revenit formației gazdă, scor 39-36. Sfertul al 3-lea a consemnat un parțial de 26-13 în favoarea echipei oaspete. De altfel, CSM Galați a marcat 53 puncte în ultimele 20 minute de joc, perioadă în care CSM Focșani a replicat cu doar 34.

Luka Mitrovic a totalizat 27 puncte, 6 pase decisive, Juhwan Dyson a adăugat 17 puncte, Nedeljko Prijovic a terminat cu 13 puncte, 7 recuperări, 4 pase decisive, iar Andrei Calenic a terminat cu 13 puncte, 5 recuperări pentru CSM Galați. În replică, Brandon Austin a reușit 20 puncte, Monyea Pratt a adăugat 15 puncte, 10 recuperări și 9 pase decisive, iar Pavle Reljic a reușit 15 puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive pentru focșăneni.

CSM Galați are 3-1 la general în condițiile în care a disputat toate meciurile în deplasare. Echipa antrenată de Florin Nini se situează pe podiumul Grupei B, la egalitate cu primele două clasate, SCM Ohma Timișoara și CSM CSU Oradea. În schimb, CSM Focșani are 1-4.