CSM Athletic Constanța avansează în semifinalele turneul final de Cupa României pe care îl găzduiește

CSM Athletic Constanța a învins Rapid București, scor 94-84, după două reprize de prelungiri în sferturile de finală ale Cupei României la baschet masculin – ediția 2023. Meciul s-a desfășurat sâmbătă (11.02), la malul Mării Negre.

A fost un meci aprig disputat ce a cuprins 13 situații de egalitate și opt schimbări la conducere. Amfitrionii au avut cel mai mare avantaj pe tabela de marcaj chiar la finalul partidei.

Feroviarii au condus la prima pauză, dar Constanța a terminat repriza în avantaj minim. După 20 minute scorul era de 34-32. Avantajul echipei antrenate de Alexandru Olteanu a urcat la șase lungimi, scorul după 30 minute fiind de 51-45. Rapidul a revenit și a trecut la conducere.

Matei Dorneanu a înscris un coș de trei puncte cu care i-a adus pe alb-vișinii la conducere, scor 66-65. Timpul regulamentar s-a încheiat cu scorul de 68-68, Mario Lazăr marcând două libere.

Niciuna dintre protagoniste nu a fost prea inspirată în prima repriză suplimentară. S-au marcat doar trei coșuri din acțiune, două de către gazde. Totuși, reușita lui Alex Olah cu două secunde înainte de încheierea timpului de joc a restabilit egalitatea la 75. Meciul a intrat astfel în cea de-a 2-a repriză suplimentară.

Jakob Cebasek a înscris primele cinci puncte din runda a 2-a de prelungiri. El a desprins Constanța la două posesii, iar ecartul a crescut în continuare, Nathan Johnson fiind autor a 12 puncte în această rundă suplimentară.

Johnson a terminat cu 26 puncte marcate. A fost secondat de Jakob Cebasek cu 18 puncte, respectiv de către Vytenis Cizauskas, autor a 17 puncte, 10 recuperări, 8 pase decisive cu șapte mingi pierdute. Egidijus Mockevicius a reușit 14 puncte, 12 recuperări pentru CSM Athletic Constanța. De cealaltă parte, Mladen Jeremic a reușit 17 puncte, 5 recuperări, Alex Olah a adăugat 16 puncte, 11 recuperări, Josip Bilinovac a terminat cu 15 puncte, alți doi jucători având peste zece puncte marcate pentru Rapid București.

Marcu Badiu, unul dintre cei mai importanți jucători din Cupa României în precedentele două ediții, a absentat pentru Rapid București. El este în recuperare după o intervenție chirurgicală.

CSM Athletic Constanța se califică pentru prima dată în istorie în semifinalele Cupei României și va lupta pentru un loc în ultimul act chiar în fața propriilor suporteri. Luni (13.02), ora 20:00, această echipă se duelează cu CSM CSU Oradea.