Cristian Achim și Garlon Green au vorbit despre calificarea în Final 4-ul FEC

Arena Antonio Alexe a purtat noroc formației CSM Oradea. Gazdă a unui turneu FIBA Europe Cup, formația bihoreană a reușit să câștige ambele jocuri disputate pe teren propriu, calificându-se astfel în Final Four-ul competiției. Evenimentul s-a încheiat joi (25.03), cu succesul repurtat de lei în fața reprezentantei Italiei, UnaHotels Reggio Emilia, scor 71-64.

Despre a 25-a victorie continentată pentru CSM, una cu o însemnătate aparte, au vorbit Cristian Achim și Garlon Green.

Tehnicianul bihorenilor a avut cuvinte de laudă atât la adresa jucătorilor săi, cât și pentru staff-ul tehnic și cei ce au făcut posibilă organizarea turneului.

Sunt extrem de fericit, datorită unei victorii fabuloase și a unei performanțe istorice pentru echipa din Oradea pe plan internațional. Este un rezultat fabulos.

Sunt cunoscute problemele cu care ne-am confruntat, însă vreau să îi felicit pe băieți. S-au luptat exemplar pentru fiecare minge. Toți au ieșit la rampă și au făcut-o într-un meci prin care s-au pus în folosul echipei, în diverse momente ale jocului, exact când ne trebuia. Nu am avut un jucător anume care să marcheze 30 de puncte, dar fiecare a contribuit la succesul echipei.

De asemenea, doresc să-mi felicit staff-ul Au făcut o muncă deosebită. Totodată vreau să felicit organizatorii acestui turneu, deoarece este o muncă ieșită din comun. Faptul că noi am răsplătit această muncă și în plan sportiv este tot ceea ce ne-am fi putut dori de la acest eveniment.

Fără îndoială starea de spirit, înfrângerea din finala cupei, problemele cu COVID și imposibilitatea de a ne antrena au fost elemente care m-au pus pe gânduri, dar eu nu pot să abordez un meci altfel decât cu gândul la victorie. Însă acești băieții aceștia merită toate felicitările din lume.

Doresc să le adresez câteva cuvinte suporterilor noștri. În primul rând ne este cumplit de greu fără ei. Cred cu toată convingerea că noi suntem cea mai afectată echipă de lipsa publicului din tribune. Le simțim energie și mereu le spun jucătorilor că trebuie să joace și pentru cei care nu pot fi alături de noi în aceste vremuri, dar care știu că se uită la meciuri și ne urmăresc cu mare atenție, dar și cu regretul că nu pot fi în tribune. Vreau să le mulțumesc pentru faptul că ne urmăresc. Mă bucur foarte mult că fac parte din fenomenul baschetbalistic creat aici la Oradea, a declarat antrenorul român pentru csmoradea.ro.

Green a fost cel mai eficient leu al victoriei. Autor a 15 puncte și 4 recuperări, fost jucător în Euroliga masculină, Garlon a declarat următoarele la finalul întâlnirii:

Este un sentiment extraordinar faptul că am obținut victoria. Este una de impact major din punct de vedere emoțional și extrem de relevantă prin prisma faptului că am obținut calificarea la Final Four. Este un moment istoric pentru echipă și sunt foarte fericit că sunt părtaș la acest eveniment în existența clubului din Oradea.

Cred că a fost în cele din urmă o perioadă care ne-a ajutat. Se pare că greutățile prin care am trecut împreună ne-au ajutat din punct de vedere al grupului, simt că suntem mai uniți și că suntem colegi mai buni. Am fost dornici să revenim pe teren și din punct de vedere psihologic a fost un moment important peste care am reușit să trecem cu brio și cu două rezultate de excepție.

foto: Roby Boroș

Această competiție este una excelentă și care îți oferă oportunitatea să joci în compania unor jucători de certă valoare. Sunt mulți tineri extraordinar de talentați, dar și sportivi consacrați, cu bogată experiență. Am avut parte de adversari de valoare și cu toate acestea ne-am calificat la turneul final. Nivelul adversarilor aduce un plus de prestigiu acestei performanțe.

Acesta este obiectivul nostru și țintim să obținem trofee. Actualmente suntem într-o perioadă în care acumulăm și ne străduim să devenim mai buni ca echipă, dar sunt convins că vom da totul pentru a obține trofee în acest sezon.

În Final Four, CSM Oradea va da piept cu BCSLAM Stal Ostrow (Polonia). Turneul final se va desfășura în perioada 23/25 aprilie.

foto: Roby Boroș