Codrin Cobzaru premiat pentru performanță academică

Codrin Cobzaru, baschetbalist român ce studiază și joacă la universitatea Lander din Statele Unite ale Americii, este unul dintre cei doi componenți ai echipei de baschet masculin Bearcats nominalizat în echipa Peach Belt Conference Team of Academic Distinction.

Potrivit regulamentului, pentru a fi eligibil la o astfel de nominalizare, un student trebuie să:

• participe la cel puțin jumătate din meciurile echipei sale și să fie ori titular, ori un component de bază al acesteia
  • să aibă o medie de 3.3 puncte (media maximă este de 4.0) din punct de vedere academic
  • să aibă cel puțin un an completat la instituția de învățământ pe care o reprezintă.

Originar din Iași, Codrin Cobzaru a jucat 22 meciuri în actualul sezon competițional. El a avut 1.5 puncte și 1.4 recuperări pe partidă pentru Lander. Cobzaru a avut o medie de 3.80 GPA în primul semestru din punct de vedere academic.

Universitatea Lander evoluează într-o ligă (Peach Belt Conference) angrenată în NCAA Division 2.

Reamintim că și George Blaj Voinescu, student la Northeastern Oklahoma A&M, a cărei echipa de baschet evoluează în NJCAA Division 1, a demonstrat performanțe academice impresionante, având o medie de 3.78 în primul semestru al anului universitar 2019/20.