Chris Porter-Bunton a semnat cu Plymouth Raiders

Chris Porter-Bunton a semnat cu Plymouth Raiders, în liga profesionistă de baschet masculin din Marea Britanie. Amintitul baschetbalist nord-american a evoluat în sezonul 2019/20 la CSM Galați.

Înalt de 1.96 metri, Chris a jucat pentru universitatea Austin Peay între 2015 și 2019, în NCAA. Aici a jucat 120 meciuri, incluzând 11 înf azele eliminatorii. El are medii pe cariera universitară de 7.7 puncte, 3.7 recuperări, 1.3 pase decisive și 0.9 intercepții.

În vârstă de 25 ani, Porter-Bunton și-a început cariera profesionistă în România. El a avut medii de 14 puncte, 5 recuperări și 2.6 pase decisive pe partidă în grupele valorice inferioare ale Ligii Naționale, acolo unde a ajutat pe CSM Galați să câștige 13 din cele 19 partide disputate.

Porter Bunton evoluează la pozițiile 2-3. Debutul său pentru Plymouth este așteptat pe 13 noiembrie, când este programat primul meci oficial în noul sezon competițional din Marea Britanie. Adversar va fi Bristol Flyers, meciul contând pentru BBL Cup.