Cel mai modest start de sezon din cariera lui LeBron James

LeBron James parcurge cel mai modest start de sezon din carieră Aflat la cel de-al 20-lea an consecutiv în NBA, „Regele” a ajuns la 0-5 alături de Los Angeles Lakers.

Californienii au fost învinși de Minnesota Timberwolves, scor 102-111. Partida a fost decisă în repriza secundă, echilele fiind la egalitate după 24 minute de joc, scor 52-52.

Anthony Edwards a totalizat 29 puncte, Rudy Gobert a adăugat 22 puncte, 21 recuperări, iar Karl Anthony Towns a terminat cu 21 puncte, 8 recuperări și 7 pase decisive pentru formația învingătoare.

În replică, LeBron a avut 28 puncte, 7 recuperări, 5 pase decisive, 4 intercepții în 37 minute de joc. El a terminat cu 1/6 la aruncările din spatele semicercușui și a avut 10/24 din acțiune. James are 25.3 puncte, 10 recuperări și 7.8 pase decisive cu o intercepție și un capac pe partidă în 36.3 minute după primele cinci apariții în sezonul 2022/23.

Pe de altă parte, LeBron James a devenit jucătorul cu cele mai multe meciuri în care a atins borna 20 la puncte marcate în istoria NBA. El l-a depășit pe Karl Malone și are 1135 astfel de meciuri!

Lakers au 0-5 la general, fiind una dintre cele doar două echipe care nu au câștigat niciun meci de la startul oficial al stagiunii. Cealaltă echipă este Sacramento Kings (0-4).