Brooklyn învinge în fieful campioanei NBA

Brooklyn Nets au învins pe terenul lui Los Angeles Lakers în noaptea de joi spre vineri într-o posibilă avanpremieră a finalei NBA 2021. Gruparea din New York City a învins cu scorul de 109-98, la Staples Center.

Nets au controlat partida. Ei s-au desprins la 31-24 în primul sfert și a mărit ecartul la peste zece lungimi la jumătatea partidei. Scorul cu 12 minute înainte de final era de 90-74. Ultimul act nu a adus schimbarea, însă Lakers au reușit să reducă din deficit.

James Harden a totalizat 23 puncte, 11 pase decisive, 5 recuperări, Joe Harris a adăugat 21 puncte, 5 recuperări, iar Kyrie Irving a terminat cu 16 puncte, 7 recuperări și 5 pase decisive. Alți doi jucători au atins sau depășit borna zece la puncte marcate pentru Brooklyn.

LeBron James a replicat cu 32 puncte, 8 recuperări și 7 pase decisive. El a atins borna 35.000 puncte marcate pe întreaga carieră în NBA. James parcurge al 18-lea sezon în NBA. LeBron devine al 3-lea jucător din istoria ligii cu 35.000 puncte marcate, dar este singurul ce alături de zestrea de puncte are și cel puțin 9.000 pase decisive și 9.000 recuperări pe întreaga carieră.

Kevin Durant, Dennis Schroder și Anthony Davis au absentat în această partidă. Cel din urmă va lipsi aproximativ o lună.

Brooklyn Nets au ajuns la a 5-a victorie consecutivă. Această echipă are un bilanț general de 19 victorii și 12 înfrângeri, situându-se pe locul 2 în Conferința Est din liga nord-americană de baschet masculin – ediția 2020/21. Los Angeles Lakers au 22-8 la general și se mențin pe locul al 2-lea în Conferința Vest.