BC CSU Sibiu a disputat partida cu Baskonia

BC CSU Sibiu a fost învinsă de Baskonia, scor 101-56, într-un meci din presezon. Confruntarea a avut loc marți (14.09), la Fernando Buesa Arena din Vitoria și a fost transmisă în direct pe canalul YouTube al bascilor.

Partida a demarat sub semnul echilibrului. Amfitrionii au câștigat primul act, dar Sibiul a oferit o replică solidă și se afla în deficit de doar patru puncte după zece minute de joc. A urmat un parțial de 31-12, Baskonia având 18/22 la aruncările de două puncte la jumătatea confruntării. Scorul după 20 minute era de 53-30, cu Wade Baldwin și Simone Fontecchio având câte zece puncte marcate pentru Baskonia. În replică, Evan Fitzner a reușit 8 puncte, 4 recuperări, iar Justas Tamulis avea tot 8 puncte.

Elevii lui Dusko Ivanovic s-a desprins la peste 30 puncte în repriza secundă. Ofensiva Baskoniei a funcționat remarcabil, iar Simone Fontecchio a înscris o triplă pe sirenă pentru a duce scorul la 82-42 după 30 minute de joc. Ecartul a continuat să crească, amfitrionii câștigând și secvența decisivă. Baskonia a terminat cu 30/36 la aruncările de două puncte, pentru 79%

Tanner McGrew a totalizat 15 puncte, 8 recuperări, Evan Fitzner a adăugat 12 puncte, 5 recuperări, iar Lucas Tohătan a terminat cu 12 puncte pentru CSU Sibiu. În replică, Steven Enoch a avut 16 puncte, 5 recuperări, Rokas Giedraitis a adăugat 15 puncte, iar Vanja Marinkovic a terminat cu 14 puncte pentru învingători. Alți trei jucători de la Baskonia au depășit borna zece.

Programul în continuare al meciurilor pentru BC CSU Sibiu în Spania:

• Joi (16.09), vs Circulo Gijon – ora 21:00
  • Vineri (17.09), vs Unicaja Banco Oviedo – ora 21:00
  • Duminică (19.09), vs Palmer Alma Mediterranea – ora 21:00

Sezonul 2021/22 demarează pe data de 24 septembrie pentru BC CSU Sibiu, cu primul tur al Cupei României la baschet masculin. Adversar este CSM Ploiești.