Badalona continuă parcursul fără greșeală în EuroCup

Joventut Badalona este a 2-a echipă, alături de Virtus Bologna, cu 5-0 la general în EuroCup – ediția 2020/21. Catalani au obținut un succes important, pe terenul lui Unics Kazan, scor 93-91, în etapa a 5-a.

Partida a fost decisă după o repriză de prelungiri. Cele două protagoniste au fost la egalitate, scor 82-82, după 40 minute de joc efectiv. Badalona a obținut victoria prin reușita lui Vladimir Brodziansky, cu două secunde rămase pe timpul de joc în repriza suplimentară.

De altfel, Brozdiansky a fost principalul marcator al lui Badalona. El a terminat cu 20 puncte. Nenad Dimitrijevic (foto) a adăugat 17 puncte, Xabi Lopez Arostegui a terminat cu 16 puncte, iat Ferran Bassas a izbutit 13 pase decisive pentru învingători.

În replică, Jordan Morgan a totalizat 23 puncte, 8 recuperări, John Brown a adăugat 19 puncte, 6 recuperări, iar Nate Wolters a încheiat cu 15 puncte pentru Unics.

Joventut Badalona jucat acest meci fără Pau Ribas, Shawn Dawson și Ante Tomic.