Antrenorii echipelor naționale juvenile și universitare ale României pentru acțiunile din 2023

Federația Română de Baschet a anunțat numele antrenorilor care vor ghida echipele naționale de juniori ale României la Campionatele Europene și Jocurile Mondiale Universitare din vara anului 2023. Aceste nume au fost votate în cadrul celei mai recente ședințe a Consiliului Director.

Potrivit sursei citate, selecționerii sunt:

U20 Feminin

• Antrenor principal: Mădălin Piperea
  • Antrenori secunzi: Marian Enache și Larisa Toma

U18 Feminin

• Antrenor principal: Loredana Ion
  • Antrenor secund: Goran Vrkic (neconfirmat)

U18 Masculin

• Antrenor principal Ciprian Enache

U16 Masculin

• Antrenor principal: Claudiu Fometescu (neconfirmat)

U16 Feminin

• Există mai multe propuneri ale Colegiului Central al Antrenorilor. Urmează să se stabilească numele antrenorului principal

Amintim că România nu a înscris echipă la Campionatul European U20 Masculin din acest an calendaristic. Toate echipele naționale tricolore sunt angrenate în Divizia B (al 2-lea eșalon valoric în Europa).

De asemenea au fost anunțate numele antrenorilor de la loturile naționale universitare, ce vor participa la Jocurile Mondiale Universitare din China, în vara acestui an. Aceștia sunt:

Masculin

• Antrenor principal: Dan Ioan